Co?

Zmyślaj

Warsztaty miały na celu powrót do prostych doznań, które budują nasze poczucie rzeczywistości i stanowią podstawę relacji ze światem, ze sobą, z innymi ludźmi. W czasie warsztatów zaproponowaliśmy uczestnikom kilka zmysłowych zadań, porozmawialiśmy o tym, jak odnajdujemy się w codziennej plątaninie zapachów i dźwięków, pobyliśmy razem we wzajemnej namacalności.

Prowadzący:
Katarzyna Wala, Kamil Pietrowiak
18.01.2016
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk

(U)WODZENI ZA NOS

Zapachy są nośnikami wielu informacji społecznych, są obecne w procesach komunikowania się oraz identyfikowania przestrzeni społecznych. Dajcie się zaprosić w podróż po wysublimowanym świecie ulotnych substancji. Na warsztatach sensorycznych dowiecie się jak aromaty wpływają na jednostkę i jej percepcje rzeczywistości.

Prowadząca:
Magda Prokopczuk
11.03.2016
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk

ZMYŚLONY SPACER

Czy miasto ma zapach i smak? Jak brzmi? Czy odnajdziesz się w mieście, którego nie widzisz? Wybierz się z nami na zmyślony spacer i poznaj miasto nosem, uchem i palcami. Celem spaceru było niecodzienne poznanie miasta przez postawienie siebie w roli osoby wykluczonej społecznie.

15.05.2016
Sztuka Wyboru, Gdańsk

PRZEMIANA MATERII. REWITALIZACJA – STRATEGIA DLA LUDZI CZY URZĘDÓW?

Pierwsze spotkanie z cyklu antropologii miasta. W czasie wykładu omówione zostały do-społeczne strategie rewitalizacji miejskiej z perspektywy etnologii i antropologii kulturowej oraz antropologii architektury. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest placemaking, ławkologia, citying, wrolka, funspace, splot, kulturka podwórka, uniwersalny dizajn, skalowanie percepcji i autorska metoda Anny Rumińskiej- mapa mentalna.

Prowadząca
Anna Rumińska
17.10.2016
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk.

ROZNIEĆ DYM

Konkurs grantowy Fundusz Akumulator Społeczny skierowany do grup nieformalnych i organizacji pozarządowych mających na celu aktywację mieszkańców i mieszkanek Pomorza. Przyznane nam dofinansowanie na rozwój młodej organizacji przeznaczyliśmy głównie na udział w szkoleniach Narodowego Centrum Kultury oraz zakup niezbędnych do pracy dyktafonów.

MAŁE DZIELNICOWE PUNKTY USŁUGOWE

Cykl trzech spotkań w miejscach, które powstawały kiedy byłyśmy jeszcze dziećmi, a którymi się dziś fascynujemy. Wspólnie z antropologami zastanowimy się nad rolą małych, dzielnicowych punktów usługowych, które tworzą tkankę dzielnicy. Mieszkańcy poznają na nowo ulubione niegdyś miejsca, ich właścicieli , pisząc kolejny rozdział dzielnicowej historii.

09-11.2017
Gdańsk

SZARA EMINENCJA

Warsztaty fotografii analogowej w plenerze dla dzieci z Oruni i Biskupiej Górki. Wstępem do spaceru badawczego był krótki warsztat o historii fotografii analogowej i podstawowych zasadach techniki robienia zdjęć. Dzieci, jako królowie i królowe warsztatów, przejmą pełną kontrolę nad tym, co i jak będą fotografować. Wywołane zdjęcia umieścimy jako zdjęcia- wlepki w przypadkowych miejscach w dzielnicy.

22-23.04.2017 godz. 12:00 – 14:00 Orunia
13-14.05.2017 godz. 12:00-14:00 Biskupia Górka

Jak się robi dom?

Dlaczego niektóre rzeczy są ważne? Dlaczego otaczamy się pewnymi przedmiotami? Jakie znaczenia im nadajemy? Co lubimy posiadać i gromadzić? Jak poruszamy się w tej najbliższej przestrzeni i jak przebiega relacja między nią a nami? Jak ją wyrażamy i jak wyrażamy w niej samych siebie? Na spotkanie zaprosiliśmy dr Agatę Stanisz, antropolożkę społeczno-kulturową z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

27.01.2017
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk